Kansainvälisen työskentelyn verotus ja sosiaaliturva – perusperiaatteet & erityiskysymykset | Suomesta lähetettävät työntekijät
Kaksiosainen koulutus antaa työnantajille hyvät valmiudet käsitellä Suomesta ulkomaille lähetettäviä- sekä ulkomailta Suomeen tulevia työntekijöitä. Kokeneetkin konkarit saavat työhönsä varmuutta ja uusia näkökulmia!
11.05.2022
08:30 – 16:00
Helsinki & Webinaari
Tapahtumatalo Bank, Unioninkatu 20
Koulutus on tarkoitettu: työnantajille yrityksissä, joissa on ulkomaankomennuksia ja/tai ulkomaisia työntekijöitä.
Tämä kansainvälisen verotuksen ja sosiaaliturvan perusteet & erityiskysymykset -koulutuksemme on erittäin kattava kokonaisuus kansainväliseen työskentelyyn liittyvistä kysymyksistä, ja olemme jakaneet sen kahdelle erilliselle päivälle, josta voit valita vain toisen, tai molemmat päivät.
Tässä koulutuksen toisessa osassa 11.5. käsitellään verotukseen ja sosiaaliturvaan liittyviä asioita Suomesta ulkomaille lähetettävien työntekijöiden ja asiantuntijoiden kannalta. Ensimmäinen osa 5.5. käsittelee asioita Suomeen saapuvien työntekijöiden ja asiantuntijoiden kannalta.
2. osa: Suomesta lähetettävät asiantuntijat ja työntekijät sisältää mm. seuraava aihealueet:
🔎 Ulkomaantyön verotus
🔎 Ulkomaantyö ja sosiaaliturva
🔎 Kelan sosiaaliturva Suomesta lähetetylle työntekijälle
🔎 Case-tapauksen läpikäyntiä
Koulutuksen tarkempi ohjelma ja aikataulu tästä.
👁🗨 1. osa: lisätietoja ensimmäisestä koulutuspäivästä 5.5. löydät sen omilta sivuilta.
– Mikäli haluat ilmoittautua molempiin päiviin, ilmoittaudu toiseen koulutuspäivistä ja valitse ilmoittautumislomakkeelta kohta ”Ilmoittaudun molempiin koulutuspäiviin”.
📥 Lähetä kouluttajalle kysymyksiä etukäteen!
Onko mielessäsi askarruttava kysymys aiheeseen liittyen? Lähetä kysymyksesi kouluttajalle etukäteen joko ilmoittautumislomakkeella tai tämän linkin kautta: Ennakkokysymys 9.5. mennessä ja saat vastauksen luennon aikana. Kysymyksiä voi esittää myös koulutuksen aikana paikan päällä, sekä webinaarin kautta osallistuttaessa live-chatin kautta.
💻 Osallistuminen webinaarin kautta helppoa ja vaivatonta!
Webinaarissa näet ja kuulet ruudultasi luennoitsijan sekä paikan päällä esitettävän kuvamateriaalin. Mikrofonisi on vaimennettu koulutuksen ajaksi meidän toimestamme, mutta voit esittää kysymyksiä vaivattomasti live-chatin kautta. Webinaarin moderaattori vastaa webinaarista ja sen kautta tapahtuvasta viestinnästä.
Lisätietoja ja vinkkejä webinaarista löydät tästä.
Tule paikan päälle tai osallistu webinaarin kautta mistä päin maailmaa tahansa!
-Asiantuntijat apunasi-
Osta koulutuksen tallenne!
Mikäli olet kiinnostunut osallistumaan vastaavanlaiseen koulutukseen, ole meihin yhteydessä tai katso, löydätkö sopivan kurssin alempana näkyvästä kurssikalenterista.
Ota yhteyttäKouluttajat

Lauri Lehmusoja
Veroasiantuntija
Elinkeinoelämän keskusliitto EK
Kansainvälisen verotuksen ja henkilöverotuksen asiantuntija

Sari Wulff
Johtava asiantuntija
Verohallinto
Ennakkoperinnän ja kansainvälisen verotuksen huippuosaaja
Tutustu myös näihin koulutuksiin
TULOREKISTERI: Palkkatietojen ilmoittamiseen liittyvät yleisimmät virheet ja niiden korjaaminen
(20.4.2022, kesto: 3 h 22 min)
Koulutuskalenteri
Ajankohta
Koulutus