Sivistystyönantajat: Yhteistoimintamenettely työvoimaa vähennettäessä ja organisaation muutostilanteissa
Miten työntajan tulee toimia erilaisissa muutostilanteissa, erityisesti, kun työvoiman tarve vähenee ja on tarpeen käydä yt-neuvotteluja?
15.05.2019
09:30 – 15:30
Helsinki
Elinkeinoelämän keskusliitto (EK), Neuvottelukeskus, Eteläranta 10, Helsinki
Koulutus on tarkoitettu: rehtorit, esimiesasemassa olevat ja HR-henkilöstö
Sivistystyönantajat ry sekä EK-Tieto Oy järjestävät kaikille oppilaitoksille, korkeakouluille, yliopistoille sekä ammatillisille aikuiskoulutuskeskuksille suunnatun koulutustilaisuuden, jossa perehdytään mm. siihen, miten työntajan tulee toimia erilaisissa muutostilanteissa, erityisesti, kun työvoiman tarve vähenee ja on tarpeen käydä yt-neuvotteluja. Lisäksi koulutuksessa käydään läpi yhteistoimintalain mukaisten yt-neuvottelujen kulkua.
Koulutuksen aikana käsitellään mm. seuraavia aiheita:
- Yhteistoiminnan tarkoitus
- Miten työnantajan tulee toimia erilaisissa organisaation muutostilanteissa
- Menettely työvoiman tarpeen vähetessä
- Yhteistoimintalain mukaisten neuvottelujen kulku
Päivän tarkempi ohjelma tästä.
Kouluttajina toimivat Sivistystyönantajen työmarkkinalakimiehet.
Voit osallistua myös webinaarin kautta -helppoa ja vaivatonta!
Voit osallistua kurssille helposti nyt myös live-webinaarin kautta, jolloin näet ruudultasi esitettävän kuvamateriaalin sekä kuulet luennoitsijan äänen. Kyseessä on live-tapahtuma, jolloin osallistujia on tilaisuudessa myös paikan päällä. Huomioithan, että pientä taustahälyä saattaa esiintyä.
Webinaari toteutetaan GoToWebinar -palvelun avulla. Webinaariin osallistumiseen ei tarvita maksullisia lisäohjelmistoja. Tietokoneelle ei myöskään tarvitse etukäteen asentaa mitään ohjelmistoja. Webinaariin liittyminen käynnistetään sähköpostin ja tavallisen selainohjelman avulla (esim. Internet Explorer, Chrome tai Firefox). Osallistuminen tapahtuu etukäteen toimitetun linkin kautta vaivattomasti ja nopeasti.
Säästy matkustamisen vaivalta ja tule mukaan kurssille mistä päin Suomea tahansa! Lisätietoja ja vinkkejä webinaarista löydät tästä.
Osta koulutuksen tallenne!
Mikäli olet kiinnostunut osallistumaan vastaavanlaiseen koulutukseen, ole meihin yhteydessä tai katso, löydätkö sopivan kurssin alempana näkyvästä kurssikalenterista.
Ota yhteyttäTutustu myös näihin koulutuksiin
Sivistystyönantajat: Opettajien vuosityöaikakoulutus (urheiluopistot, kansanopistot, ammattikorkeakoulut)
Koulutuskalenteri
Ajankohta
Koulutus
tammikuu 2026
29.01.2026
09:00 – 11:00
Palkka-avoimuus 2026 – Mitä työnantajan on tiedettävä nyt?
Valmistaudu palkka-avoimuuteen – opi, mitä uudet velvoitteet tarkoittavat ja miten ne viedään käytäntöön
Webinaari
Verkossa
helmikuu 2026
04.02.2026
09:00 – 12:00
Palkanlaskennan perusteet
Tiivis ja käytännöllinen perustietopaketti palkanlaskennan peruskäsitteistä ja palkkaerien yleisistä laskentasäännöistä.
Webinaari
Verkossa
05.02.2026
12:00 – 15:00
Irtisanomiskynnys laskee – mitä muutos tarkoittaa käytännössä?
Irtisanomisperusteet ja työn tarjoamisvelvollisuus uudistuvat – varoitusmenettely mukana kokonaiskuvassa. Ota muutokset haltuun yhdellä kertaa!
Helsinki & Webinaari
Elinkeinoelämän keskusliitto (EK), Neuvottelukeskus, Eteläranta 10
12.02.2026
09:00 – 12:00
Tekoäly haltuun päivässä – opi, testaa ja hyödynnä heti
Tule rohkeasti tekoälyn äärelle, sillä tästä koulutuksesta saat selkeän kokonaiskuvan siitä, miten esimerkiksi Copilot ja ChatGPT voivat auttaa sinua arjen työtehtävissä, tittelistä riippumatta!
Webinaari
Verkossa
toukokuu 2026
Kaikkiin ilmoitettuihin hintoihin lisätään alv 25,5 %. Risteilyt alv 0 %.