Ennakkoperintä 2025 -Express II (verkkotilaisuus)
Etsitkö nopeaa ja tehokasta tapaa päivittää tietosi verotukseen, ennakkoperintään ja tulorekisteriin liittyen? Tutustu uuteen, lyhyempään versioomme tutusta Ennakkoperintä 2025 -päivistä! Uusi Express-formaatti täydentää tehokkaasti Ennakkoperintäpäivien tuotetarjontaa.
16.12.2024
09:00 – 12:00
Livestream
Suora verkkolähetys Elinkeinoelämän keskusliitosta
Koulutus on tarkoitettu: palkka-, talous- ja henkilöstöhallinnon ammattilaisille, jotka työskentelevät palkkaverotuksen, ennakkoperinnän parissa.
Tutustu uuteen Ennakkoperintä-konseptiin!
Tervetuloa seuraamaan webinaaria, joka tarjoaa tiiviin paketin vuoden 2025 ennakkoperinnän ja verotuksen muutoksista ja erityiskysymyksistä.
Puolen päivän striimi tarjoaa sinulle katsauksen vuoden 2025 ennakkoperintään liittyviin keskeisiin kysymyksiin, päivityksiin ja veromuutoksiin. Tämä pelkistetty versio alkuperäisestä koko päivän Ennakkoperintäpäivästämme on suunniteltu sopimaan kiireiseen aikatauluusi – Älä jää paitsi laadukkaasta koulutuksesta ajanpuutteen vuoksi, vaan ilmoittaudu mukaan ja ota askel kohti verotuksen huippuosaamista!
Ajankohtainen ja tiivistetty ohjelma
Webinaarissa kuulet alan asiantuntijoiden esityksiä mm. verokorttien uudistuksesta, tulorekisteri-ilmoittamisesta, luontoiseduista ja matkakustannusten korvauksista. Webinaari on suunnattu erityisesti työnantajille, palkanlaskijoille, kirjanpitäjille ja veroasiantuntijoille.
Päivän aikana käsitellään mm.:
👉 Verolainsäädännön muutokset
👉 Ennakkoperintä 2025
👉 Verohallinnon viimeaikaiset ohjeet
👉 Ajankohtaista tulorekisteristä
👉 Henkilöverotuksen erityiskysymyksiä – uutta oikeuskäytäntöä
Päivän tarkempi aikataulu tästä.
💎 Luennoitsijat
- Verojohtaja Anita Isomaa, Elinkeinoelämän keskusliitto (EK). Anita on pitkän linjan veroasiantuntija, joka on ollut mukana useissa verolainsäädännön uudistuksissa ja neuvotteluissa. Hän kertoo webinaarissa veroperusteiden, tuloverolain ja muiden verolakien muutoksista sekä työnantajan ja työntekijän sosiaalivakuutusmaksuista vuonna 2025.
- Johtava asiantuntija Sari Wulff, Verohallinto. Sari on työskennellyt Verohallinnossa eri tehtävissä yli 20 vuotta, ja hän on erikoistunut ennakkoperintään ja tulorekisteriin liittyviin kysymyksiin. Hän esittelee webinaarissa mm. Verohallinnon viimeaikaiset ohjeet, tulorekisterin muutokset ja polkupyöräedun toteuttamistavat ja ilmoittamisen ongelmakohdat.
- Veroasiantuntija Lauri Lehmusoja, Elinkeinoelämän keskusliitto (EK). Lauri on kokenut veroasiantuntija, joka on perehtynyt erityisesti henkilöverotuksen erityiskysymyksiin. Hän käsittelee webinaarissa matkakustannusten korvauksien ongelmakohtia, ennakkoperinnän ja henkilöverotuksen usein kysyttyjä kysymyksiä sekä uutta verotus- ja oikeuskäytäntöä.
Tule mukaan Ennakkoperintä 2025 -päiville ja varmista, että olet valmiina kohtaamaan tulevan vuoden muutokset vahvalla tiedolla ja ammattitaidolla.
▶ Lue tarkemmin Ennakkoperintäpäivien kokopäivän seminaariohjelman (Ennakkoperintä 2025 -päivät) sekä puolen päivän seminaariohjelman (Ennakkoperintä 2025 -Express) eroista tästä.
Oletko jo EP-Klubin jäsen? 🚀
Viime vuonna lanseerattu maksuton EP-Klubi -etuohjelma tarjoaa sinulle rahanarvoisia etuja, palveluita sekä elämyksiä, joiden avulla saat enemmän irti Ennakkoperintäpäivistä!
Liity Klubiin ja olet mukana arvonnassa, josta voit voittaa Sokos Hotelsien majoituslahjakortin! Arvonta suoritetaan kaikkien Klubilaisten kesken 18.12. 👌
🔔 EP-Klubijäsenyys edellyttää osallistumista tuleville Ennakkoperintäpäiville.
-Asiantuntijat apunasi-
@EKTieto #ektietokurssit #EP2025 #Ennakkoperintä2025 #Ennakkoperintäpäivät #Livestream #suoralähetys
Osta koulutuksen tallenne!
Mikäli olet kiinnostunut osallistumaan vastaavanlaiseen koulutukseen, ole meihin yhteydessä tai katso, löydätkö sopivan kurssin alempana näkyvästä kurssikalenterista.
Ota yhteyttäKouluttajat
Anita Isomaa
Verojohtaja
Elinkeinoelämän keskusliitto EK
Kokenut luennoitsija ja verotuksen laaja-alainen asiantuntija
Lauri Lehmusoja
Veroasiantuntija
Elinkeinoelämän keskusliitto EK
Kansainvälisen verotuksen ja henkilöverotuksen asiantuntija
Tutustu myös näihin koulutuksiin
Koulutuskalenteri
Ajankohta
Koulutus
syyskuu 2026
17.09.2026
13:00 – 15:00
Palkka-avoimuus – Mitä työnantajan tulee tietää? -webinaari
Koulutuksessa opit, mitä EU:n palkka-avoimuusdirektiivin muutokset tarkoittavat käytännössä ja miten niihin kannattaa valmistautua.
Verkossa
Webinaari
22.09.2026
09:00 – 10:30
Perhevapaat työelämässä – mitä työnantajan tulee tietää? -webinaari
Työsopimuslaki määrittelee kymmenen erilaista perhevapaamuotoa, joihin liittyvät työntekijöiden ja työnantajien oikeudet ja velvoitteet vaihtelevat.
Verkossa
Webinaari
24.09.2026
09:00 – 11:00
Määräaikaiset työsopimukset lainsäädännön uudistuttua – webinaari
Määräaikaiset työsopimukset – joustoa vai riski? Opi, milloin määräaikaisuus on sallittua, miten sopimuksia voidaan jatkaa tai päättää ja mitä ajankohtaiset lakimuutokset tarkoittavat työnantajalle käytännössä.
Verkossa
Webinaari
29.09.2026
08:30 – 12:30
Sairauspoissaolot – käytännön toiminta ja juridiikka -webinaari
Perehdytys sairauspoissaoloihin liittyviin käytännön toimintatapoihin ja lain asettamiin vaatimuksiin.
Verkossa
Webinaari
lokakuu 2026
06.10.2026
09:00 – 17:30
HR & Palkka LIVE -seminaari
Syksyn piristävin seminaaripäivä – uudet oivallukset ja kohtaamiset ihan livenä.
Helsinki
Scandic Simonkenttä, Simonkatu 9
29.10.2026
09:00 – 12:00
Työntekijän päihteiden käyttö – Työnantajan keinot puuttua -webinaari
Miten työnantajan tulee toimia, kun työntekijän päihteiden käyttö herättää huolta? Tässä koulutuksessa opit, mitä laki sallii, miten tilanteisiin puututaan oikein ja miten vältät riskit.
Verkossa
Webinaari
marraskuu 2026
Kaikkiin ilmoitettuihin hintoihin lisätään alv 25,5 %. Risteilyt alv 0 %.


