Ennakkoperintä 2023 -päivä, Tampere
Suosituilta ennakkoperintäpäiviltä saat kattavan tiedon ajankohtaisista uudistuksista koskien tulorekisteriä, palkkaverotusta ja ennakkoperintää.
Luennoimassa ovat Suomen verotuksen huippuosaajat, jotka seuraavat aitiopaikalta alan kehitystä ja ovat itse mukana vaikuttamassa tulevaisuuden veromuutoksiin.
15.12.2022
09:00 – 16:15
Tampere
Tampere-talo | Yliopistonkatu 55, 33100 Tampere
Koulutus on tarkoitettu: palkanlaskijoille, talous- ja henkilöstöhallinnon edustajille, yrittäjille ja kaikille, jotka työskentelevät palkanmaksun parissa.
Seminaaripäivä täynnä tärkeää ja ajankohtaista asiaa sekä verkostoitumista alan kollegojen kanssa!
Olemme koonneet seminaaripäivän ohjelman jälleen tiiviiksi paketiksi täyttä asiaa. Seminaarin aikana kerromme kaikki olennaisimmat uudistukset ja muutokset ennakkoperintään, tulorekisteriin ja palkkaverotukseen liittyen.
Ohjelmaa täydentävät myös seminaariin osallistujien omat, mieltä askarruttavat kysymykset, joita voi kysyä paikan päällä kysymysklinikoissa, tai lähettää jo etukäteen luennoitsijoille. Paikan päällä tutustut myös alan kollegoihisi, joiden kanssa vaihtaa kuulumiset niin lounaspöydän ääressä kuin kahvitauoillakin.
Päivän aikana käsitellään muun muassa:
🔎 Verolainsäädännön muutokset (veroperusteet, tuloverolain muutokset ja työnantajan sekä työntekijän sosiaalivakuutusmaksut vuodelle 2023)
🔎 Ennakkoperintä 2023 (verokortit, ennakonpidätystiedot, luontoisedut ja kustannusten korvaukset sekä vuodelta 2022 annettavat vuosi-ilmoitukset)
🔎 Verohallinnon viimeaikaiset ohjeet
🔎 Ajankohtaista tulorekisteristä (2023 alusta voimaan tulevat muutokset, uudet ja muuttuneet ohjeet tulorekisteri-ilmoittamisessa, TOP 5 -kysymykset ilmoittamisesta)
🔎 Ajankohtaista palkkahallinnosta (perhevapaauudistus palkkahallinnossa, muut lakimuutokset, kaikkien aikojen kysytyimmät kysymykset)
🔎 Ennakkoperinnän ja palkkaverotuksen erityiskysymyksiä (ulkomailta tulevan palkansaajan verotus, Ennakkoperinnän TOP 3 -kysymykset, uutta oikeuskäytäntöä)
Päivän tarkempi ohjelma tästä.
(💎 Järjestämme Ennakkoperintäpäivät myös Livestream-lähetyksinä kolmelta paikkakunnalta. Lue lisää tästä >>)
🔔 Kysymysklinikka
Päivän ohjelma sisältää suuren suosion saavuttaneen kysymysklinikan aamu- ja iltapäiväluennon päätteeksi jokaisella paikkakunnalla.
Mikäli mieltäsi askarruttaa jokin kysymys ennakkoperinnästä, lähetä se meille kätevästi jo ennakkoon. Maan parhaat veroasiantuntijamme vastaavat kysymyksiin päivän aikana. Voit lähettää kysymyksesi meille tästä.
Luennoitsijat
Seminaarissa luennoivat maamme parhaat asiantuntijat, joilla on paras asiantuntemus sekä ensikäden tietoa tulevista veromuutoksista ja niiden taustoista. Asiantuntijoillamme on taito esittää veroasiat selkeästi ja ymmärrettävästi, myös pilke silmäkulmassa.
Lämpimästi tervetuloa mukaan!
-Asiantuntijat apunasi-
#EP2023 #Ennakkoperintä2023 #Ennakkoperintäpäivät #ektietokurssit
@EKTieto @Elinkeinoelama
Osta koulutuksen tallenne!
Mikäli olet kiinnostunut osallistumaan vastaavanlaiseen koulutukseen, ole meihin yhteydessä tai katso, löydätkö sopivan kurssin alempana näkyvästä kurssikalenterista.
Ota yhteyttäKouluttajat
Anita Isomaa
Verojohtaja
Elinkeinoelämän keskusliitto EK
Kokenut luennoitsija ja verotuksen laaja-alainen asiantuntija
Lauri Lehmusoja
Veroasiantuntija
Elinkeinoelämän keskusliitto EK
Kansainvälisen verotuksen ja henkilöverotuksen asiantuntija
Tomi Peltomäki
Verotuksen oikaisulautakunnan johtava puheenjohtaja
Verohallinto
Henkilöverotuksen ja ennakkoperinnän erityisosaaja
Tutustu myös näihin koulutuksiin
Koulutuskalenteri
Ajankohta
Koulutus
syyskuu 2026
17.09.2026
13:00 – 15:00
Palkka-avoimuus – Mitä työnantajan tulee tietää? -webinaari
Koulutuksessa opit, mitä EU:n palkka-avoimuusdirektiivin muutokset tarkoittavat käytännössä ja miten niihin kannattaa valmistautua.
Verkossa
Webinaari
22.09.2026
09:00 – 10:30
Perhevapaat työelämässä – mitä työnantajan tulee tietää? -webinaari
Työsopimuslaki määrittelee kymmenen erilaista perhevapaamuotoa, joihin liittyvät työntekijöiden ja työnantajien oikeudet ja velvoitteet vaihtelevat.
Verkossa
Webinaari
24.09.2026
09:00 – 11:00
Määräaikaiset työsopimukset lainsäädännön uudistuttua – webinaari
Määräaikaiset työsopimukset – joustoa vai riski? Opi, milloin määräaikaisuus on sallittua, miten sopimuksia voidaan jatkaa tai päättää ja mitä ajankohtaiset lakimuutokset tarkoittavat työnantajalle käytännössä.
Verkossa
Webinaari
29.09.2026
08:30 – 12:30
Sairauspoissaolot – käytännön toiminta ja juridiikka -webinaari
Perehdytys sairauspoissaoloihin liittyviin käytännön toimintatapoihin ja lain asettamiin vaatimuksiin.
Verkossa
Webinaari
lokakuu 2026
06.10.2026
09:00 – 17:30
HR & Palkka LIVE -seminaari
Syksyn piristävin seminaaripäivä – uudet oivallukset ja kohtaamiset ihan livenä.
Helsinki
Scandic Simonkenttä, Simonkatu 9
29.10.2026
09:00 – 12:00
Työntekijän päihteiden käyttö – Työnantajan keinot puuttua -webinaari
Miten työnantajan tulee toimia, kun työntekijän päihteiden käyttö herättää huolta? Tässä koulutuksessa opit, mitä laki sallii, miten tilanteisiin puututaan oikein ja miten vältät riskit.
Verkossa
Webinaari
marraskuu 2026
Kaikkiin ilmoitettuihin hintoihin lisätään alv 25,5 %. Risteilyt alv 0 %.



