Paikallinen sopiminen – mitä uutta 1.1.2025 alkaen? -webinaari
Paikalliseen sopimiseen liittyvät säädösmuutokset ja niiden merkitys järjestäytyneen ja järjestäytymättömän yrityksen näkökulmasta.
Koulutus on tarkoitettu: Henkilöstöhallinnolle ja hr-asiantuntijoille, luottamushenkilöille, yritysjohdolle, sekä kaikille, jotka työskentelevät aiheen parissa.
Paikallisen sopimisen lisääminen on yksi hallituksen uudistuksista, jonka tarkoituksena on tukea työllisyyttä, talouskasvua, kilpailukykyä ja tuottavuuden kehitystä.
Hallituksen tavoite on tehdä paikallisesta sopimisesta mahdollista yhdenvertaisesti kaikissa yrityksissä riippumatta siitä, kuuluuko yritys työnantajaliittoon tai millainen työntekijöiden edustus yrityksessä on.
EK:n asiantuntija Suvi Lahti-Leeve on yksi Paikallisen sopimisen työryhmän jäsenistä, ja näin meillä on erinomainen tilaisuus kuulla lakimuutoksen taustoista, mahdollisuuksista sekä sudenkuopista suoraan näköalapaikalta.
Tehokkaan kaksituntisen webinaarin aikana käsitellään mm. näitä asioita:
- Paikalliseen sopimiseen liittyvät säädösmuutokset ja niiden merkitys käytännöntasolla erilaisille yrityksille ja organisaatioille
- Paikallinen sopiminen järjestäytyneen ja järjestäytymättömän yrityksen kohdalla
- Yrityskohtaisen työehtosopimuksen mahdollisuudet
- Paikallisen sopimisen tulevaisuus
Koulutuksen ohjelma tästä.
🎤 Kouluttajana toimii Elinkeinoelämän keskusliiton (EK) työlainsäädännön asiantuntija, varatuomari ja HR-päällikkö Suvi Lahti-Leeve.
– Paikallinen sopimus tehtäisiin jatkossakin ensisijaisesti työehtosopimuksessa sovittujen sopijapuolten välillä. Jos työehtosopimuksessa edellytettäisiin sopijapuoleksi luottamusmiestä ja työpaikalla on luottamusmies, sopimus tehdään hänen kanssaan.
– Jos työpaikalla ei kuitenkaan ole työehtosopimuksen edellyttämää luottamusmiestä, eikä työehtosopimuksessa ole sovittu toimintatavoista tällaisessa tilanteessa, paikallinen sopimus voitaisiin tehdä työntekijöiden valitseman luottamusvaltuutetun kanssa tai henkilöstön kanssa yhdessä. Muutos lisäisi paikallisen sopimisen mahdollisuuksia merkittävässä osassa työpaikkoja, sillä lähes puolessa työehtosopimuksia noudattavista yrityksistä ei ole luottamusmiestä.
➡ Lue lisää Suvi Lahti-Leeven 15.2.2024 blogikirjoituksesta täältä.
🖊 Lähetä asiantuntijalle mieltä askarruttava kysymyksesi jo ennakkoon ilmoittautumislomakkeella. Käsittelemme kaikki ennakkoon lähetetyt kysymykset webinaarin aikana. Mikäli kysymys tulee mieleesi vasta rekisteröitymisesi jälkeen, ei hätää – voit palata ilmoittautumislomakkeelle vahvistusviestissä saamasi muokkauslinkin kautta vielä jälkikäteenkin, ja täydentää/lisätä kysymyksiä.
🎥 Osallistuminen webinaarin kautta helppoa ja vaivatonta!
Webinaari toteutetaan GoToWebinarilla. Webinaarissa näet ja kuulet ruudultasi luennoitsijan sekä esitettävän kuvamateriaalin. Kamerakuva sekä mikrofonisi on pois päältä koulutuksen ajan, mutta voit esittää kysymyksiä live-chatin kautta. Webinaarin moderaattori vastaa webinaarista ja sen kautta tapahtuvasta viestinnästä. Lisätietoja ja vinkkejä webinaarista löydät tästä.
Tule mukaan webinaariin mistä päin maailmaa tahansa!
-Asiantuntijat apunasi-
#paikallinensopiminen #työsuhde #työehtosopimus #hr #henkilöstöhallinto #ektietokurssit
Osta koulutuksen tallenne!
Mikäli olet kiinnostunut osallistumaan vastaavanlaiseen koulutukseen, ole meihin yhteydessä tai katso, löydätkö sopivan kurssin alempana näkyvästä kurssikalenterista.
Ota yhteyttäKouluttajat
Tutustu myös näihin koulutuksiin
Koulutuskalenteri
Ajankohta
Koulutus
syyskuu 2026
17.09.2026
13:00 – 15:00
Palkka-avoimuus – Mitä työnantajan tulee tietää? -webinaari
Koulutuksessa opit, mitä EU:n palkka-avoimuusdirektiivin muutokset tarkoittavat käytännössä ja miten niihin kannattaa valmistautua.
Verkossa
Webinaari
22.09.2026
09:00 – 10:30
Perhevapaat työelämässä – mitä työnantajan tulee tietää? -webinaari
Työsopimuslaki määrittelee kymmenen erilaista perhevapaamuotoa, joihin liittyvät työntekijöiden ja työnantajien oikeudet ja velvoitteet vaihtelevat.
Verkossa
Webinaari
24.09.2026
09:00 – 11:00
Määräaikaiset työsopimukset lainsäädännön uudistuttua – webinaari
Määräaikaiset työsopimukset – joustoa vai riski? Opi, milloin määräaikaisuus on sallittua, miten sopimuksia voidaan jatkaa tai päättää ja mitä ajankohtaiset lakimuutokset tarkoittavat työnantajalle käytännössä.
Verkossa
Webinaari
29.09.2026
08:30 – 12:30
Sairauspoissaolot – käytännön toiminta ja juridiikka -webinaari
Perehdytys sairauspoissaoloihin liittyviin käytännön toimintatapoihin ja lain asettamiin vaatimuksiin.
Verkossa
Webinaari
lokakuu 2026
06.10.2026
09:00 – 17:30
HR & Palkka LIVE -seminaari
Syksyn piristävin seminaaripäivä – uudet oivallukset ja kohtaamiset ihan livenä.
Helsinki
Scandic Simonkenttä, Simonkatu 9
20.10.2026
09:00 – 12:00
Palkkahallinnon erityiskysymyksiä – ajankohtainen webinaari alan ammattilaisille
Palkkahallinnon erityistilanteet haltuun: webinaari vaihtelevasta työajasta, määräaikaisuuksista ja lomautuksista käytännön näkökulmasta.
Verkossa
Webinaari
29.10.2026
09:00 – 12:00
Työntekijän päihteiden käyttö – Työnantajan keinot puuttua -webinaari
Miten työnantajan tulee toimia, kun työntekijän päihteiden käyttö herättää huolta? Tässä koulutuksessa opit, mitä laki sallii, miten tilanteisiin puututaan oikein ja miten vältät riskit.
Verkossa
Webinaari
marraskuu 2026
Kaikkiin ilmoitettuihin hintoihin lisätään alv 25,5 %. Risteilyt alv 0 %.
