Sivistystyönantajat: Yhteistoimintamenettely työvoimaa vähennettäessä ja organisaation muutostilanteissa
Kurssi on peruutettu vähäisen osallistujamäärän vuoksi. Sivistystyönantajat ry järjestää kaikille oppilaitoksille, korkeakouluille ja yliopistoille suunnatun koulutustilaisuuden. Koulutuksen sisältö: – Miten työnantajan tulee toimia erilaisissa muutostilanteissa ja erityisesti, kun työvoiman tarve vähenee ja on tarpeen käydä yt-neuvotteluja? – Yhteistoimintalain mukaisten yt-neuvottelujen kulku Kouluttajat: Työmarkkinalakimies Petteri Kauppinen ja työmarkkinalakies Jukka Laakkonen Sivistystyönantajat ry Päivän tarkempi ohjelma on liitteenä… Read more »
Koulutus on tarkoitettu: Kohderyhmä: rehtorit ja esimiesasemassa olevat
Kurssi on peruutettu vähäisen osallistujamäärän vuoksi.
Sivistystyönantajat ry järjestää kaikille oppilaitoksille, korkeakouluille ja yliopistoille suunnatun koulutustilaisuuden.
Koulutuksen sisältö:
– Miten työnantajan tulee toimia erilaisissa muutostilanteissa ja erityisesti, kun työvoiman tarve vähenee ja on tarpeen käydä yt-neuvotteluja?
– Yhteistoimintalain mukaisten yt-neuvottelujen kulku
Kouluttajat:
Työmarkkinalakimies Petteri Kauppinen ja työmarkkinalakies Jukka Laakkonen Sivistystyönantajat ry
Päivän tarkempi ohjelma on liitteenä sivun oikeassa laidassa.
Osta koulutuksen tallenne!
Mikäli olet kiinnostunut osallistumaan vastaavanlaiseen koulutukseen, ole meihin yhteydessä tai katso, löydätkö sopivan kurssin alempana näkyvästä kurssikalenterista.
Ota yhteyttäKouluttajat
Koulutuskalenteri
Ajankohta
Koulutus
syyskuu 2026
17.09.2026
13:00 – 15:00
Palkka-avoimuus – Mitä työnantajan tulee tietää? -webinaari
Koulutuksessa opit, mitä EU:n palkka-avoimuusdirektiivin muutokset tarkoittavat käytännössä ja miten niihin kannattaa valmistautua.
Verkossa
Webinaari
22.09.2026
09:00 – 10:30
Perhevapaat työelämässä – mitä työnantajan tulee tietää? -webinaari
Työsopimuslaki määrittelee kymmenen erilaista perhevapaamuotoa, joihin liittyvät työntekijöiden ja työnantajien oikeudet ja velvoitteet vaihtelevat.
Verkossa
Webinaari
24.09.2026
09:00 – 11:00
Määräaikaiset työsopimukset lainsäädännön uudistuttua – webinaari
Määräaikaiset työsopimukset – joustoa vai riski? Opi, milloin määräaikaisuus on sallittua, miten sopimuksia voidaan jatkaa tai päättää ja mitä ajankohtaiset lakimuutokset tarkoittavat työnantajalle käytännössä.
Verkossa
Webinaari
29.09.2026
08:30 – 12:30
Sairauspoissaolot – käytännön toiminta ja juridiikka -webinaari
Perehdytys sairauspoissaoloihin liittyviin käytännön toimintatapoihin ja lain asettamiin vaatimuksiin.
Verkossa
Webinaari
lokakuu 2026
06.10.2026
09:00 – 17:30
HR & Palkka LIVE -seminaari
Syksyn piristävin seminaaripäivä – uudet oivallukset ja kohtaamiset ihan livenä.
Helsinki
Scandic Simonkenttä, Simonkatu 9
29.10.2026
09:00 – 12:00
Työntekijän päihteiden käyttö – Työnantajan keinot puuttua -webinaari
Miten työnantajan tulee toimia, kun työntekijän päihteiden käyttö herättää huolta? Tässä koulutuksessa opit, mitä laki sallii, miten tilanteisiin puututaan oikein ja miten vältät riskit.
Verkossa
Webinaari
marraskuu 2026
Kaikkiin ilmoitettuihin hintoihin lisätään alv 25,5 %. Risteilyt alv 0 %.
